Staff Details

Below you will find our current staff details

Headteacher – Rachel Miller

Deputy Head – Karen Strachan

Assistant Headteachers – Dale Sanders/Daniel Yiend

SENDCO – Sophy Moore

Koala Class (Reception] Miss Genevieve Dashwood-Simpson
Crocodile Class (Reception) Mrs Lyndsey Cahill/Thrive Lead
Platypus Class (Year 1) Miss Amy Voaden
Snowy Owl Class (Year 1) Mrs Lisa Alexander – KS1 Lead/Early Reading
Toucan Class (Year 2) Mr Dale Sanders – Assistant Head/EYFS Lead
Polar Bear Class (Year 2) Miss Patricia Owen/Science & PSHE
Penguin Class (Year 3) Miss Jenny Thorne/P.E
Puffin Class (Year 3) Mrs Jo Perrott/Maths
Giraffe Class (Year 4) Miss Becky Hutchens/Curriculum
Red Panda Class (Year 4) Miss Alexandra Kennett/Music
Tiger Class (Year 5) Mrs Laura Twamley/R.E & Christian Distinctiveness
Cougar Class (Year 5) Mrs Anna Bennett/Computing

Mrs Sophy Moore/SENDCO

Ocelot Class (Year 6) Mr Dan Yiend – Assistant Head
Rhinoceros Class (Year 6) Miss Wendy Williams – KS2 Lead/English
 Forest School Mrs Fiona Moses – Lead T.A
 Mrs Joanne Borthwick/Teacher

Mrs Sarah Hewett /Teacher

HLTA (Spanish teacher)

Miss Sarah Hennessy

Teaching Assistants:

Mrs Nana Burton

Mrs Tracey Stalker

Mrs Win Beevers

Mrs Jannette Warren/Lead M.T.A/Thrive Practitioner

Mrs Debbie Kingman

Mrs Michelle Knapman

Mrs Stephanie Crook

Miss Fiona Thomson

Mrs Vikki Whaley

Mrs Emily Parsons

Mrs Nicky Aldred

Miss Andrea Jones

Miss Kate Tapp

Miss Samantha Lovell

Mrs Jane Summerhayes

Miss Kelly Greenfield

Miss Stephanie Robson-Close

Miss Saoirse Corkery

Forest School

Mrs Fiona Moses ( Forest School Practitioner)

Mrs Tracey Stalker (Forest School T.A)

Mr Woody Barnett (Forest School T.A)

School Councellor

Mrs Karina Marchant

I.T Staff

Mr Mike Millin

Mrs Kay Oram

Administrators

Mrs Amy Vine (Business Manager)

Mrs Sarah Catchpole

Miss Rachel Manifield

Site Staff

Mr Andrew Smith (Caretaker)

Lunchtime Supervisors

Mrs Jannette Warren (Team Leader)

Mrs Steph Crook

Mrs Michelle Knapman

Mrs Win Beavers

Miss Andrea Jones

Mrs Gemma Robinson

Mrs Sam Bond

Mrs Tracey Ryding

Mrs Tracy Rendle

Mrs Lucy Downing

Ms Sarah Hall

Miss Carlene Holmes

Wraparound Team

Mrs Nana Burton/Breakfast Club

Mrs Debbie Kingman/Breakfast Club

Mrs Lucy Downing/Breakfast Club

Amy Hewitt/After School Club Lead

Tracey Ryding/ After School Club

Gina Elliott/After School Club

Stephanie Robson-Close/After School Club

Rachel Manifield/After School Club

Kitchen Team

Mrs Kirsten Baker/Kitchen Manager

Miss Emily Atkinson

Miss Natalie Wright

Mrs Emma Simpson